Mike Leigh’in Yeni Filmi “Peterloo”nun Vizyon Tarihi Ertelendi!

  • 2 ay ago
  • 39
  • Ekim 8, 2018 1:59 edited
Mike Leigh’in Yeni Filmi “Peterloo”nun Vizyon Tarihi Ertelendi!

Prömiyerini Venedik Film Festivali’nde gerçekleştiren ve önümüzdeki ödül sezonunun iddialı yapımlarından biri olması beklenen tarihi drama filmi “Peterloo”nun vizyon tarihi ertelendi. Amerika’da 9 Kasım’da vizyona girmesi beklenen film 5 Nisan 2019 tarihine ertelendi. Filmin ülkemizdeki vizyon tarihi ise belirsizliğini koruyor.

Sırlar ve Yalanlar”, “Daima Mutlu”, “Ömrümüzden Bir Sene” ve “Bay Turner” gibi filmlerle hatırlanan yedi Oscar adayı İngiliz yönetmen Mike Leigh‘in yönetmen ve senarist koltuğuna oturduğu filmin oyuncu kadrosunda Rory KinnearMaxine PeakeNeil BellPhilip JacksonVincent FranklinKarl Johnson ve Tim McInnerny gibi isimler yer alıyor.

“Peterloo”, Britanya tarihinin en kanlı dönemlerinden birini yansıtan 1819 Peterloo Katliamı’nı temel alıyor. Hükümetin desteklediği süvari birlikleri, Manchester, İngiltere’de toplanmış olan 60 bin kişilik protesto grubunun üzerine sürüldü. Katliamın sebebi ise, İngiliz hükümet güçlerinin siyasi reform talep etmek ve artan yoksulluk seviyelerini protesto etmek için toplanan on binleri yok etme isteğiydi. Manchester’daki St. Peter’da gerçekleşmiş olan ancak tarihe sonsuza kadar kazınan katliamda, pek çok protestocu öldürüldü ve yüzlerce kişi de yaralandı. Hükümetin tepkisi ülke çapında bir tepkiye yol açmakla birlikte hükümet baskısını da artırdı. İngiliz demokrasisinde belirleyici bir an olan katliam, aynı zamanda The Guardian gazetesinin kurulmasında da önemli rol oynadı.


Choose A Format
Kişilik Testi
Trivia
Anket
Hikaye
Liste
Video