AUFF: Bela Tarr’dan Yönetmen Adaylarına Önemli Püf Nokta!

  • 2 ay ago
  • 38
  • Ekim 8, 2018 11:41 edited
AUFF: Bela Tarr’dan Yönetmen Adaylarına Önemli Püf Nokta!

Dünyaca ünlü yönetmen Bela Tarr genç sinemacılarla bir araya geldi. Berlin’de Gümüş Ayı ve FIPRESCI ödülü adaylığının yanı sıra Cannes’dan da Altın Palmiye adaylığı bulunan Macar yönetmen, geleceğin yönetmen adaylarına önemli püf noktaları sundu.

55. Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında bu yıl 5’incisi gerçekleştirilen Antalya Film Forum’da genç yönetmenlerle bir araya gelen Tarr, genç sinemacılara sürekli gözlemde bulunmalarını tavsiye etti. Kendisinin de bu yöntemi kullandığını belirten yönetmen; “Ben her zaman avcılık yapıyorum. Çekime başlamadan önce 2 yıl boyunca her şeyi gözlemlemek için seyahat ediyorum. İnsan kişiliğini öğrenmiş olmanız gerekiyor. İyi bir gözlemciyseniz yarısını başarmışsınız demektir. Dünyaca ünlü aktörlerle çalışıyorum. Sete gittiğim zaman onlarla konuşuyorum. Oyuncuların kişiliğinden de bir şeyler katıyorum. Keşfedebilmek önemli. Oyuncuları, lokasyonları da kendim seçiyorum. Müzik de filmin ana karakterlerinden biridir. Her zaman aynı besteci ve ekiple çalışıyorum. Bu da mümkün olduğunca sorunları azaltıyor.” dedi.

İlk filmini 22 yaşında çektiğini belirten çeken Bela Tarr, her filmin yönetmene yeni bir şey kattığının altını çizdi. “Filmden filme dünyayı tanımaya başlıyorsunuz. Sosyal sorunlardan çok bireysel sorumluluklar olduğunu anladım. Bireyler, toplumları oluşturan. Her filmde stil değişiyor ve daha basite iniyor. Basit ama daha karanlık” diyen yönetmen, 2016 yılından beri Saraybosna’da film.factory adında kendi kurduğu film okulunda yeni nesil yönetmenlere öncülük ediyor.


Choose A Format
Kişilik Testi
Trivia
Anket
Hikaye
Liste
Video